Sport na MFF

Výuku tělesné výchovy na Matematicko-fyzikální fakultě zajišťuje katedra tělesné výchovy (KTV), která sídlí ve sportovním centru v Praze 10 – Hostivaři. Zde je i většina sportovišť, na kterých výuka TV probíhá – plavecký bazén se saunou, víceúčelová sportovní hala, fitness, tělocvična na úpolové sporty, sály pro výuku aerobicu. K dispozici je také nafukovací hala a speciální tenisová hala. Z venkovních sportovišť jsou využívány tenisové kurty, travnaté fotbalové hřiště a hřiště na softbal.

Výuka TV probíhá také na vlastních sportovištích fakulty – tenisových a volejbalových kurtech sportovního areálu MFF na Albertově. V Karlíně je k dispozici tělocvična.

Tělesná výchova je na MFF součástí studijních plánů (Karolinka) a jimi je definován rozsah povinností. V každém ročníku si mohou studenti vybrat z více než deseti sportovních odvětví, podle svého zájmu. Cílem výuky TV je začátečníky s daným sportem seznámit a naučit je základům, pokročilé ve vybraném sportovním odvětví zdokonalit. Rádi bychom, aby si studenti vytvořili kladný a trvalý vztah k pravidelnému sportování a pokračovali v něm i po ukončení vysokoškolského studia.

Kromě pravidelné semestrální výuky TV je náplní práce katedry TV také pořádání letních a zimních výcvikových kurzů, které jsou stejně jako semestrální výuka součástí studijních plánů MFF.

Pro letní kurzy využívá katedra sportovní středisko UK Albeř v jižních Čechách. Kurzy jsou zaměřeny zejména na míčové hry – volejbal, softbal, tenis, florbal, dále na základy windsurfingu, kanoistiku nebo cykloturistiku. Každý rok pořádáme i vodácký kurz na Vltavě.

V zimě organizujeme lyžařské kurzy v největších lyžařských střediscích Krkonoš (Špindlerův Mlýn, Pec p. Sněžkou ). Na kurzech probíhá výuka sjezdového a běžeckého lyžování a snowboardingu.

Také pořádáme kurzy v zahraničí – v létě sportovně rekreační kurz v Itálii a v zimě lyžování v Alpách.

Pro sportovní vyžití studentů mimo výuku slouží Vysokoškolský sportovní klub  VSK MFF UK), v jehož oddílech se mohou studenti účastnit pravidelných tréninků, popř. závodů a soutěží.